Home > Centrum prasowe > Eksperci o podwójnej immunoterapii w leczeniu nowotworów

Eksperci o podwójnej immunoterapii w leczeniu nowotworów

Zastosowanie dwóch leków immunokompetentnych może być szansą dla pacjentów chorych na raka płuc oraz dla chorych na raka nerki. Zaletą tej formy terapii jest fakt, iż „pozwala zredukować liczbę cykli chemioterapii z czterech do dwóch, co ogranicza toksyczność”. Do Ministerstwa Zdrowia został złożony wniosek refundacyjny w tej sprawie – donosi serwis rynekzdrowia.pl.

Podwójna immunoterapia: rak płuca, międzybłoniak opłucnej i rak nerki

Jak czytamy w artykule – Prezes Polskiej Grupy Raka Płuca prof. Dariusz Kowalski z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie powiedział, że podwójna immunoterapia z użyciem leku niwolumab oraz ipilimumab jest przeznaczona do leczenia pierwszej linii tej samej grupy pacjentów z rakiem płuca, u których obecnie stosuje się immunochemioterapię, tj. lek o nazwie pembrolizumab i do czterech cykli chemioterapii. (…)

Na debacie Medycznej Racji Stanu w lutym prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, zaznaczył, że podwójna immunoterapia daje duże korzyści również u chorych na międzybłoniaka opłucnej. (…)

Obecny na debacie dr Piotr Tomczak z Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu podkreślił, że niwolumab w połączeniu z ipilimumabem jest bardzo obiecującą metodą leczenia chorych na raka nerki o pośrednim i niekorzystnym rokowaniu, czyli tych pacjentów u których przebieg choroby może być bardziej intensywny a wyniki leczenia gorsze.

Pełen artykuł dostępny na: www.rynekzdrowia.pl

PRZEJDŹ DO: CENTRUM PRASOWE

Powiązane materiały
warsztaty onkologiczne dla chorych na raka
Warsztaty onkologiczne „ŻYJEMY” dla pacjentów oraz bliskich
przewodnik o immunoterapii raka
Przewodnik dla pacjenta dotyczący immunoterapii (PDF)
bezpieczeństwo immunoterapii aplikacja
Bezpieczeństwo immunoterapii – aplikacja dla lekarzy
immunoterapia w zastrzyku
Immunoterapia w zastrzyku – nowa forma podawania leku