Home > Centrum prasowe > FDA zarejestrowała na terenie USA pierwszą terapię genową typu CAR T-cells w leczeniu nowotworów

FDA zarejestrowała na terenie USA pierwszą terapię genową typu CAR T-cells w leczeniu nowotworów

terapia genowa car T cells

Historyczna decyzja została podjęta w sierpniu 2017 roku, kiedy to Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała na terenie Stanów Zjednoczonych pierwszą terapię genową typu CAR T-cells w leczeniu nowotworów, a dokładnie pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną (ALL) – czytamy na portalu zwrotnikraka.pl.

Tisagenlecleucel jest genetycznie zmodyfikowaną autologiczną immunoterapią limfocytów T. Każda dawka leku ma charakter niestandardowy, zostaje wytworzona przy użyciu indywidualnych limfocytów pochodzących od konkretnego Pacjenta i jest dostosowana do jego potrzeb. Koszt leczenia nową terapią dla pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną szacowany na 475 tysięcy dolarów.

Immunoterapia CAR-T uznawana jest za przyszłość w leczeniu wielu typów nowotworów. Eksperci mają nadzieję, że terapia genowa pobudzająca układ odpornościowy pacjenta znajdzie zastosowanie również w terapii guzów litych. W fazie testów klinicznych znajdują się komórki z antygenem CAR rozpoznające raka piersi i raka płuc. Co ciekawe, w badania zaangażowana jest również polska spółka biotechnologiczna Helix Immuno-Oncology.

zobacz więcej na: TERAPIA GENOWA NOWOTWORÓW

 


 

Powiązane materiały
Agencja Badań Medycznych
ABM przekaże 100 mln zł na rozwój terapii CAR-T w Polsce
chłoniak grudkowy
Terapia CAR-T w leczeniu chłoniaka grudkowego
terapia CAR-T Gliwice
Kolejny pacjent w Polsce poddany terapii CAR-T cells
Helix immunoonkologia polska
Polsko-amerykańskie partnerstwo w rozwoju terapii CAR-T w Polsce