Home > Baza wiedzy > Łączona immunoterapia skuteczna w raku nerki

Łączona immunoterapia skuteczna w raku nerki

połączona immunoterapia raka nerki

Przeprowadzone badanie kliniczne II fazy potwierdziło, że równoczesne zastosowanie dwóch cząsteczek immunokompetentnych (tzw. combo) zwiększa odsetek pacjentów reagujących na immunoterapię zaawansowanego raka nerki. Jeżeli wyniki uda się potwierdzić w kolejnej fazie badań, może to oznaczać nowy standard leczenia tej choroby.

Jak donosi Puls Medycyny – na łamach “Journal of Clinical Oncology” opisano badanie, w którym wzięło udział 100 pacjentów. Zespół specjalistów z Harold C. Simmons Comprehensive Cancer Center – University of Texas Southwestern Medical Center przetestowali terapię złożoną raka nerki, która obejmowała zastosowanie dwóch nowoczesnym molekuł działających na układ immunologiczny – niwolumabu i ipilimumabu.

Jak podają badacze, odsetek chorych, którzy zareagowali na terapię, wzrósł z 20 proc. przy wcześniejszym leczeniu do 40 proc. Odpowiedź utrzymywała się przy tym ponad dwa lata, a połowa chorych miała już przerzuty, które powstały podczas wcześniejszej terapii.

Niwolumab był pierwszym inhibitorem PD-1 zaaprobowanym w 28 państwach Unii Europejskiej, którego zastosowanie wykazała korzyść terapeutyczną u dorosłych pacjentów z zaawansowanym rakiem nerki, poddanych wcześniejszemu leczeniu.

Ipilimumab to nowoczesny lek wzmacniający naturalną zdolność organizmu do walki z nowotworem, który został opracowany w laboratoriach firmy Bristol-Myers Squibb. Jest to specyficzne przeciwciało monoklonalne blokujące receptor CTLA-4, znajdujący się na powierzchni limfocytów T. Zablokowanie tego receptora pozwala na wzmocnienie aktywności cytotoksycznych limfocytów T, niszczących komórki nowotworowe.

Ipilimumab i niwolumab są refundowane w Polsce w leczeniu zaawansowanego czerniaka.

 

Łączona immunoterapia ma wysoką skutecznością w raku nerki, opracował PG, foto: flickr.com – licencja CC

źródło: http://pulsmedycyny.pl/4668783,15053,immunoterapia-w-raku-nerki-ma-wysoka-skutecznosc

Łączona immunoterapia skuteczna w raku nerki
Głosuj
Powiązane materiały
Przełomowa lista refundacyjna: dostęp do immunoterapii raka płuca, raka nerki i chłoniaka Hodgkina
Rejestracja FDA: combo niwolumab + ipilimumab w zaawansowanym raku nerkowokomórkowym
Leczenie raka nerki – film edukacyjny dla Pacjentów
Jak skuteczniej walczyć z rakiem nerki?