Home > Centrum prasowe > Niwolumab zdobywcą prestiżowego tytułu Best Biotechnology Product 2015

Niwolumab zdobywcą prestiżowego tytułu Best Biotechnology Product 2015

27 października 2015 roku  podczas gali w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku ogłoszono laureatów PRIX GALIEN USA 2015. Kapituła plebiscytu w której znalazły się wybitne jednostki świata nauki i branży biomedycznej oraz laureaci Nagrody Nobla (m.in. Elie Wiesel, Bengt Samuelsson oraz Joseph Goldstein) przyznała tytuł najlepszego produktu biotechnologicznego roku 2015 (Best Biotechnology Product) dla niwolumabu.

Niwolumab to przeciwciało monoklonalne anty-PD1, które odblokowuje aktywność swoistych limfocytów T cytotoksycznych w obrębie guza nowotworowego. W normalnych warunkach, limfocyty T rozpoznające antygeny nowotworowe, po rozpoznaniu komórki nowotworowej nie są w stanie jej efektywnie wyeliminować. Komórka nowotworowa kontratakuje umieszczając na swojej powierzchni cząsteczkę PD-L1. Niwolumab, blokując receptor PD-1 na limfocycie czyni tę komórkę niewrażliwą na sygnały usypiające przekazywane przez komórkę nowotworową.

Niwolumab, którego producentem jest firma Bristol-Myers Squibb, to immunoonkologiczna terapia, która zdaniem wielu ekspertów stała się przełomem w leczeniu onkologicznym pacjentów z zaawansowanym czerniakiem oraz płaskonabłonkowym niedrobnokomórkowym rakiem płuca.

Skuteczność niwolumabu jest obecnie badana także w kontekście zastosowania w innych typach nowotworów (niepłaskonabłonkowym niedrobnokomórkowym raku płuca, nawracającym glejaku wielopostaciowym, raku nerki czy w nowotworach hematologicznych).

 

Niwolumab zdobywcą prestiżowego tytułu w USA – Best Biotechnology Product 2015, opracował JG, źródło:  www.businesswire.com/news/home/20151028005804/en/Bristol-Myers-Squibb%E2%80%99s-Opdivo-nivolumab-Recipient-Prix-Galien

 

Głosuj
Powiązane materiały
Wybrane leki i cząsteczki immuno-onkologiczne
Immunoterapia drobnokomórkowego raka płuca – rejestracja FDA
Decyzja EMA: niwolumab w adjuwantowym leczeniu czerniaka
Niwolumab z pozytywną rekomendacją Prezesa AOTMiT w terapii nowotworów regionu głowy i szyi