Home > Baza wiedzy > Stowarzyszenie Gladiator: nowotwory nerek – bez tajemnic

Stowarzyszenie Gladiator: nowotwory nerek – bez tajemnic

Sprawnie działające nerki zapewniają równowagę naszego organizmu nie tylko poprzez proces filtracji krwi, ale też szereg innych działań, jak np. wydzielanie hormonów. Co się dzieje, gdy choroba nowotworowa zaatakuje właśnie ten organ? Nowotwór nerek jest o tyle niebezpieczny, że zazwyczaj nie ogranicza się do samego narządu, ale często daje przerzuty do odległych tkanek i organów. Choć rokowania w tej chorobie nie są obiecujące, nie jesteśmy całkowicie bezradni. Od maja pacjenci chorujący na ten nowotwór w Polsce zyskali nową skuteczną broń – immunoterapię.

Nerki to nie tylko filtracja

Nerki to narząd głównie kojarzony z procesem filtracji, dzięki której nasze ciało utrzymuje stały poziom płynów i pozbywa się toksycznych metabolitów – ale to nie wszystko. Jeżeli do nerek dociera krew o zbyt małym stężeniu tlenu, to zaczynają wydzielać hormon, który przyśpiesza syntezę, transportujących tlen, czerwonych krwinek. W efekcie prowadzi to do przywrócenia właściwego natlenowania naszej krwi – dzięki temu pozostałe narządy i tkanki również otrzymują właściwą ilość tlenu.

Podobnie dzieje się przy niskim poziomie witaminy D – jeśli główni producenci tej substancji, tj. skóra i wątroba, przestaną ją syntetyzować, nerki natychmiast włączają się do działania i wyrównują stężenie kalcyferolu. Dlatego też tak ważne jest dbanie o prawidłową pracę nerek i właśnie dlatego nowotwór nerki stanowi zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Niestety w dalszym ciągu wiedza na temat przyczyn występowania nowotworów nerki jest niewystarczająca, a wykrycie choroby najczęściej jest zupełnie przypadkowe.

Rak nerki – skala problemu

Szacuje się, że ponad 30% pacjentów z rakiem nerkowokomórkowym (RCC) ma przerzuty w chwili rozpoznania, a u 30% pacjentów z RCC ograniczonym do narządu, przerzuty powstaną po leczeniu miejscowym. Dlatego też RCC wciąż pozostaje wyzwaniem diagnostycznym i leczniczym.

W Europie rozpoznaje się 65 000 nowych przypadków zachorowań rocznie oraz ponad 25 000 zgonów rocznie, z czego mężczyźni zachorowują na RCC dwa razy częściej niż kobiety. Najwyższe wskaźniki obserwuje się w Europie Wschodniej w tym w Polsce, zaś najniższe w Portugalii.

Czy mogę coś zrobić, żeby nie zachorować?

Obecnie nie jesteśmy w stanie określić wszystkich czynników decydujących o tym, czy ktoś zachoruje na raka nerki, jednak naukowcy określili kilka czynników ryzyka tej choroby – jeśli zadbamy o nasze zdrowie z pewnością zmniejszymy ryzyko jej rozwoju.

Co zwiększa ryzyko rozwoju raka nerki?

  • palenie tytoniu (dwukrotnie większe ryzyko u palaczy!);
  • nadciśnienie tętnicze;
  • otyłość;
  • przewlekła dializoterapia – dializa to leczenie stosowane u osób z nieprawidłową czynnością nerek;
  • kontakt z pewnymi środkami chemicznymi (w tym azbestem, kadmem oraz substancjom stosowane w przemyśle hutniczym).

Nowa szansa dla chorych z rakiem nerki

Od maja tego roku polscy pacjenci zyskali dostęp do nowoczesnego leczenia – immunoterapii. To w tej chwili jedna z najbardziej innowacyjnych metod leczenia złośliwych postaci nowotworów – stosunkowo niedawno uzyskała należny sobie światowy rozgłos, za sprawą nagrody Nobla dla pionierów immuno-onkologii.

Głównym celem immunoterapii nowotworów jest wspomaganie układu immunologicznego człowieka w walce z rakiem. Terapia zapewnia długotrwałą pamięć układu odpornościowego, dzięki czemu może stale dostosowywać się do zmian biologii nowotworu. W ten sposób immunoterapia raka nerki daje szansę na długotrwałe przeżycie i dobrą jakość życia pacjentów z zawansowanymi chorobami nowotworowymi, dla których wcześniej szanse przeżycia były bardzo małe.

Diagnoza rak nerki – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Samo rozpoznanie choroby nowotworowej jest olbrzymim stresem tak dla pacjenta, jak i jego bliskich. Sytuację nierzadko pogarsza brak rzetelnej wiedzy na temat choroby i możliwości leczenia. Dzięki pomocy organizacji takich, jak Gladiator chorzy otrzymują wyczerpujące informacje dotyczące skutecznych i potwierdzonych naukowo form terapii dostępnych w Polsce i za granicą. Wsparcia dostarcza też sama sposobność, żeby poznać i porozmawiać z osobami o podobnych doświadczeniach– tłumaczy Tadeusz Włodarczyk, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”.

Stowarzyszenie, któremu przewodzi Tadeusz Włodarczyk świadczy pomoc w postaci telefonu zaufania (502 438 648), czynnego codziennie w godz. 08:00 – 20:00, dyżurów w siedzibie stowarzyszenia w każdy poniedziałek, w godz. 16:00-18:00 oraz kontaktu mailowego ([email protected]).

Stowarzyszenie Gladiator regularnie organizuje warsztaty edukacyjnie dla pacjentów i ich rodzin – w trakcie spotkań z lekarzami i ekspertami chorzy otrzymują solidną garść wiedzy na temat prawidłowej diagnostyki i nowych form terapii, a w przerwach mogą wymienić się własnymi doświadczeniami związanymi z chorobą i leczeniem.

Najbliższe tego typu wydarzenie odbędzie się 27.10.2018 w Łodzi. Informacje o kolejnych warsztatach będą na bieżąco pojawiać się na stronie www.gladiator-prostata.pl.
 

Powiązane materiały
Jakub Kucharz rak nerki
Webinar: Ścieżka pacjenta i możliwości terapeutyczne w leczeniu raka nerki
polska grupa raka nerki
Polska Grupa Raka Nerki: nowotwory nerki można skutecznie leczyć
Polska Grupa Raka Nerki
Światowy Dzień Raka Nerki – ten nowotwór można leczyć!
fundacja nadzieja
Apel pacjentów chorujących na raka nerki